Označovanie pneu v Európe


Od 1. novembra 2012 nadobudlo účinnosť nové označovanie pneumatík v Európe. Skutočná spotreba paliva a bezpečnosť na cestách sú závislé predovšetkým od správania vodičov a najmä týchto troch faktorov:

  • ekonomické jazdenie môže výrazne znížiť spotrebu paliva
  • tlak v pneumatikách by sa mal pravidelne kontrolovať tak aby sa dosiahla optimálna prilnavosť k vozovke a úspora paliva
  • nutnosť dodržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami


Čo je toto označovanie?

Poskytuje spotrebiteľovi jasné informácie o spotrebe paliva, bezpečnostných charakteristikách na mokrej vozovke a hluku, ktorý pneumatika produkuje.

stitok
stitok
Ako čítať tieto informácie?

Toto označuje úroveň valivého odporu. Hodnotiaca stupnica sa pohybuje od A (najhospodárnejšie) po G (najmenej ekonomické). Úspora paliva, ktorú každoročne vytvára najlepšia pneumatika v porovnaní s najhoršou, je približne 90 litrov. Po celú dobu životnosti pneumatiky sa úspora paliva pohybuje okolo piatich plných nádrži ( tj. 240 litrov s priemernou spotrebou 7 litrov/100 km a odhadovaným ročným počtom kilometrov 15000km pri životnosti pneumatík 40000 km)

D je počiatočná hodnota pre radeniePriľnavosť k mokrej vozovke

Znamená brzdný účinok na mokrej vozovke. Hodnotiaca stupnica sa pohybuje medzi A( najkratšia brzdná dráha) a G( najdlhšia brzdná dráha). Toto kritérium sa vzťahuje na schopnosť zastaviť vozidlo z rýchlosti 80 km/h. Rozdiel medzi jednotlivými úrovňami zodpovedá dvom dĺžkam vozidla (t.j. Približne 3 až 6 metrov). Brzdné dráhy značne vzrastajú pre pneumatiky s vysokým stupňom. G sa nemeria: od 1,11,2014 hodnotenia F a G sa viac nepredávajú pre EU.

stitok


Vonkajšia hlučnosť na ceste

Ide o zvuk šíriaci sa mimo vozidla, spôsobený pneumatikou. Pozor !! Toto značenie nevyjadruje hladinu hluku spôsobenú pneumatikou v interiéry automobilu. Toto hodnotenie je vyjadrené dvomi hodnotami.

stitok

Vlny: Jeden až tri plné prúžky
Piktogram: zodpovedajúci hodnote hluku v db
1 vlna: hlučnosť pneumatiky je o 3dB alebo viac pod úrovňou európskeho limitu
2 vlny: hlučnosť pneumatiky je na úrovni európskeho limitu alebo je nižšia do 3dB
3 vlny: hlučnosť pneumatiky je nad úrovňou európskeho limitu